Kromě velkých odrůd fazolí lze nechat začít klíčit prakticky cokoli. Všechny druhy obilovin, zeleninu, luštěniny, olejniny. Klíčky mají pozitivní vliv na naše zdraví a neměli bychom je podceňovat.
V čem vám nejlépe vzejdou
Problematické jsou všechny ubrousky, gáza, vata a podobné měkké materiály, kam rostlinky zapustí kořínky nebo se vzájemně propletou a odtud je pak budete obtížně dolovat. Nevhodné jsou také rovné talíře nebo misky, při proplachování totiž musíte semínka vždy přesypat do cedníku a vložit je znovu na plochu talíře, kde se zároveň přebytečná voda po odkapání usadí na dně a může způsobit plesnivění. Experimentovat lze i s PET lahvemi, ale výsledky jsou podobné.
Ideální jsou nakličovací misky https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/, ty mají speciálně tvarované vroubkované dno, kde výška vrypů je pouze taková, aby se zde zachytila jen velmi tenká vrstva vlhkosti. Semínka v průběhu dne vlhkost absorbují a před dalším průplachem vodou se tu nestačí plísně vytvořit.
Misky se prodávají jako soustava několika pater nad sebou a každou z nich lze využít pro jiný druh semínek. Ta mohou klíčit současně, aniž by si nějak vzájemně překážela. Výhodou je také velmi snadný postup, postačí jen ráno a večer misky propláchnout dvěma sklenkami vlažné vody, nepotřebujete tedy žádný cedník, další nádoby, kvanta vody, ani absorbér vlhkosti ve formě gázy nebo vaty.
Pozor na semena pro sadbu na záhon
Veškeré plody určené k přímé konzumaci nebo ke klíčení musí být dobře skladované v suchu a v ideálním případě bez přístupu přímého slunečního záření. V některých kamenných obchodech a e-shopech však můžete narazit na nabídku semen pro výsev na záhonky, ta však nejsou ke klíčení vhodná a jsou chemicky ošetřená proti škůdcům. Pochutnat si pak na takové pučálce může znamenat v lepším případě nevolnost a zažívací potíže.