Lidé jsou stále častěji online a díky tomu se i zásadně mění portfolio produktů, kteří lidé používají. Dávno neplatí, že by počítače byly na internet a mobilní telefony na volání a psaní smsek. Stolní počítače a notebooky tak stále více nahrazují chytré telefony. Oproti počítačům nabízí hned několik výhod. Jsou přenosné, máme je stále u sebe a díky stále vyššímu výkonu jsou plně použitelné k surfování nebo nakupování přes internet. S čím dál většími displeji jsou i častěji používány při přehrávání videí a zaručují i pohodlné sledování filmů. Samozřejmě, že u filmů si stále raději vybereme počítač nebo televizi, ale třeba na cestách jsou mobily nejlepší variantou.
Čím více nahrazujeme počítače našimi mobily, tím více se na nich ale také stáváme závislí. Od běžného chatování s přáteli všude a pořád, používáme je i k hledání informací, jízdních řádů nebo placení. O to horší situace pro většinu lidí nastane, když se jim jejich mobil poškodí nebo ztratí. Člověk si z ničeho nic začne uvědomovat, jak již bez chytrého mobilu jen těžko funguje. Nejvíce markantní je pak tato problematika u mladých lidí, kteří s mobilem vyrůstali a neumí si bez něj představit den natož třeba měsíc. Nyní se tedy dostáváme zpátky k naší samotné otázce, je to jen závislost nebo opravdu problém být bez našich chytrých souputníků?
Na první pohled bez většího přemýšlení řekneme, že jde o zhýčkanost jenže ono tomu tak úplně není. Co třeba internetové bankovnictví, spousta lidí ho používá právě na mobilech, že to je právě ona zhýčkanost? Není, protože kdo vám v dnešní době dá výplatu na ruku? Pro hlavně nižší třídu je počítač zbytečně velká finanční zátěž a v době kdy smartphone zvládne hravě to samé za nižší cenu není o čem přemýšlet. A právě tito lidé své finance mohou spravovat pouze díky smartphonům! A to nemusí být jen nižší vrstva obyvatel, třeba vysoké školy přecházejí na praxi, kdy jsou například zkoušky zapisovány pouze přes internet. V tu chvíli vysokoškolák, který by přišel o svůj chytrý telefon a neměl po ruce počítač mohl zažít zbytečné potíže. Důležité je, že tohle nejsou jediné příklady, ale šlo by jich najít mnoho.
Každá problematika má dvě strany a čím dál více nejde v otázce smartphonů pouze o zhýčkanost, ale o svázanost s digitálním světem, které se nejde vyhnout.