O betonových plotech je všeobecně známo, že se jedná o moderní stavební prvek, jehož výstavba zabere mnohem méně času, než klasické zděné stavby. Výhody tohoto řešení vyplývají ze samé podstaty – není přes ně vidět, máte na svém pozemku dokonalé soukromí a jejich životnost přesahuje desítky let. Tyto výrobky však mají i své odpůrce, čím nejčastěji argumentují?
Čím argumentují odpůrci
Je to drahé – v porovnání s jinými druhy pevných materiálů, které plní funkci zdiva, jsou cenově srovnatelné, nebo dokonce levnější. Dražší jsou pochopitelně tehdy, budete-li je srovnávat s pletivem. Ploty z pletiva jsou vždy nejlevnějším řešením, ale jsou vhodné pouze do některých míst, např. tam, kde máte dobré sousedské vztahy a často se navštěvujete, anebo je pro vás prioritní krásný výhled do okolní přírody. Betonový plot se ovšem hodí všude tam, kde chcete mít zajištěné soukromí a alespoň zčásti ochránit pozemek před hlukem a prachem z ulice. Ideálním řešením je např. v husté městské zástavbě nebo v místech, která ohraničují nevzhledné či nezajímavé okolí, jako jsou silnice a dálnice, zemědělské a průmyslové objekty, parkoviště, sklady atd.
Jsou nevzhledné – toto srovnání je platné u dřevěných konstrukcí s vyřezávanými latěmi, které jsou citlivě zasazené do terénu, a je vhodně zvolená i jejich výška. Takový dřevěný plůtek je skutečnou ozdobou, ovšem vyžaduje pravidelnou péči (broušení a nátěry) a také není nejlevnější. Betonové hradby se však vyrábí s různými povrchovými motivy a v několika základních barevných odstínech, a tak to nejsou jen strohé betonové bunkry. Jejich výhodou je i tenkostěnný profil – nezaberou mnoho místa a lze je pak kombinovat s živým plotem nebo s popínavými dřevinami, jako je např. břečťan nebo zimolez. Jestliže se vám podaří vhodně sladit barvu a vzhled oplocení, může být vhodným řešením pro novostavby i pro starší vilovou zástavbu. Lze je vystavět i ve svahu v podobě terasy a napodobit tak cihlovou zeď, která by vyžadovala mnohem vyšší náklady a delší čas na výstavbu.