Jak jsme si řekli v úvodu, povětšinou na podzim prší, dny jsou díky tomu dlouhé a také nastává mnoho teplotních změn. Mnoha lidem samozřejmě tyto změny nesvědčí. A tak Vám může záhy připadat jako by Vás začala skličovat „podzimní deprese“. Podzimní deprese je stav, kdy se nejedná o depresi jako takovou (pro kterou je vhodná léčba antidepresivy), ale spíše zhoršení nálady v období podzimu, člověku se nic moc nechce a neví, co se svým volným časem. Pojďme si říct jak s takovou podzimní depresí zatočit pomocí bylinek a činností, které Vás zaměstnají i v pochmurném dni.
Třezalka tečkovaná
· Nejznámější bylinka pro svůj uklidňující efekt.
· Můžeme ji označit jako přírodní formu antidepresiv (pokud máte naordinované antidepresiva od svého lékaře, je vhodné poradit se o vzájemné interakci Třezalky a antidepresiv se svým lékařem či lékárníkem).
· Tuto bylinu je třeba užívat dlouhodoběji, účinky se dostaví nejdříve po 2 týdnech, při každodenním užívání.
· Pijte 2 – 3 šálky denně.
Meduňka lékařská
· Taktéž má uklidňující efekt.
· Dokáže si poradit i s nespavostí.
· Pijte 3 šálky denně.
· Můžete si připravit relaxační koupel s meduňkou.
Šalvěj lékařská
· Působí podobně jako meduňka (nespavost, stres, nervové vypětí).
· Pijte 2 – 3 šálky denně.
Dobromysl
· Má antidepresivní účinky.
· Odstraňuje bolesti hlavy způsobené stresem.
· Pijte 2 – 3 šálky denně.
Levandule
· Levandule uklidňuje organismus svou příjemnou vůní.
· Můžete použít aromatické oleje Levandule a nakapat je do aromalampy a pak už si jen užívat té krásné vůně.
Věřím, že pokud si vyberete jednu z těchto bylin a budete pít několik šálků jejího odvaru, podzimní deprese rychle ustoupí. Bylo by třeba vhodné zapojit do svého denního harmonogramu alespoň pár minut cvičení jógy. Ta Vás zcela jistě přivede na úplně jiné myšlenky. Dále by Vás mohlo potěšit něco hezkého vyrobit pro svůj útulný domov, dát si sklenku vína, dobré jídlo, zajít si na masáž, zkouknout hezký film nebo si zapálit příjemně vonící svíčku a sledovat její plápolající plamen.